Navštivte obec Růžová - vesnici roku 2014 v Ústeckém kraji


Obec Růžová leží asi 10 km od města Děčína, na hranici Národního parku České Švýcarsko, v centrální části Růžovské vrchoviny. Obec tvoří osady Růžová, Nový Svět a Kamenická Stráň s Dolským mlýnem.

Dominantou obce, která Vás při příjezdu upoutá, je barokní kostel sv. Petra a Pavla. Kostel byl postaven na místě starého kostela v letech 1710 - 1712 pod patronací majitele panství z rodu Clary Aldringen.

Růžová je vyhledávaným místem pro bydlení a má také co nabídnout návštěvníkům. V centru obce najdete dětské hřiště, velké hřiště na fotbal, tenis, volejbal, nohejbal, streetball a také bowling.

Přímo z obce můžete podniknout pěší výlet divukrásnou přírodou na nejznámější místo Národního parku České Švýcarsko, na Pravčickou bránu, největší pískovcovou bránu ve střední Evropě. Výlet doporučujeme spojit s plavbou na lodičkách v soutěskách říčky Kamenice - v Edmundově (Tiché) a Divoké soutěsce. ​

Z obce Růžová dále vede naučná stezka na vrchol čedičového kopce Růžák, kterému se přezdívá děčínská Fudžijama. Trasa stezky vás zavede i k romantické zřícenině Dolského mlýna známého z mnoha pohádek, například z Pyšné princezny. Dále dojdete do osady Kamenická Stráň, kde se nachází soubor památkově chráněných lidových staveb tzv. podstávkových domů. Přímo nad obcí Růžová najdete Pastevní vrch (Hutberg) s nově vybudovanou vyhlídkou Růženkou. Z vrcholu kopce jsou krásné výhledy například na stolovou horu Sněžník, vrchy Jedlová a Růžák nebo na stolové hory v Saském Švýcarsku.

V obci doporučujeme navštívit Mýdlárnu Rubens, která vyrábí mýdla vlastní, více než 100 let starou rodinnou recepturou. Nejen pro děti bude zážitkem návštěva indiánské vesničky Rosehill.

​Ve vedlejší obci Janov je zajímavá rozhledna, golfové hřiště a za návštěvu stojí i bylinková mýdlárna Castanea.

V obci Labská stráň můžete navštívit vyhlídku Belveder s výhledem na nejhlubší pískovcový kaňon v Evropě s meandry Labe, Labský kaňon.

Dále můžete přímo z Růžové dojít až na Jetřichovické vyhlídky, skalní hrad Falkenštějn, na Trpasličí skálu se skalními reliéfy Sněhurky a sedmi trpaslíků u Rynartic nebo do Pavlínina údolí podél klikatící se říčky Chřibská Kamenice.

V Srbské Kamenici je stezka vedoucí kolem bývalého vojenské opevnění s mnoha zajímavými objekty - řopíky. V lese nad obcí pak najdete nejen krásnou vyhlídku, ale i působivé lesní divadlo. Milovníkům ponuré válečné historie doporučujeme navštívit bývalý koncentrační tábor Rabštejn u obce Jánská.

Coby kamenem dohodil je hraniční přechod Hřensko a za ním již sousední Saské Švýcarsko s jeho jedinečnými přírodními zajímavostmi, jakými jsou například Bastei, Konigstein a mnoho dalších.

To je ale jenom pár tipů, ve skutečnosti u nás můžete bloudit několik týdnů a stále budete nacházet nová, krásná a dechberoucí místa...

Vyzkoušejte naše tipy:

ROMANTICKÉ

Dolský mlýn

Růžovský vrch

Pravčická brána

Děčínský Sněžník

Soutěsky u Hřenska

Naučná stezka Růžová

Vesnická památková zóna Kamenická Stráň

KULTURNÍ

Zámek Děčín

Kino Sněžník

Městské divadlo Děčín

Oblastní muzeum v Děčíně

SPORTOVNÍ

Cyklotrasy

Golf areál Janov

Plavecký areál Děčín

Adrenalin park Jánská

Jezdecký areál Všemily

Horolezectví v Národním parku ČŠ

Lyžování

webmaster: Marcela Wichlasova, e-mail: m.wichlasova@seznam.cz, mob: 604 701 313,
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky